„Pestki” Anny Ciarkowskiej

„Pestki” Anny Ciarkowskiej to bardzo świeża na rynku czytelniczym opowieść o poszukiwaniu siebie, własnej tożsamości i o drodze do jej odzyskania. To bardzo intymna historia młodej kobiety opowiedziana w sposób, w którym czytelnik może odnaleźć część siebie w głównej bohaterce.

Uniwersalna historia

Bohaterką książki „Pestki” jest młoda dziewczyna, która na kartach powieści odkrywa siebie. Swoje przekonania, codzienne gesty, słowa własne, a przede wszystkim słowa innych babki, matki, koleżanek, partnerów, kochanków, nauczycielek. Ludzi bliskich i tych spotkanych zupełnie przypadkowo. Książka składa się z czterech bardzo przejmujących opowiadań, zapisanych w formie intymnego, prywatnego pamiętnika, które składają się na pełną całość i ukazują czytelnikowi obraz kobiety zagubionej wśród otaczających ją ludzi. Z tych historii wykluwa się także obraz kobiety wrażliwej, można rzec wręcz nadwrażliwej na świat, która ze strzępków słów i gestów innych ludzi skierowanych bezpośrednio do niej stara się ułożyć siebie.

Historia pełna emocji

Poprzez stworzoną przez Annę Ciarkowską historie możemy znaleźć swoje własne uwikłania. Odkryć kierujące nami konieczności, powinności wtłaczane do głowy przez towarzyszących nam na życiowej drogi ludzi. Niesamowity uniwersalizm tej historii i odkrycia głównej bohaterki zachodzą również w nas. Poruszony w książce „Pestki” temat jest tak ważny i aktualny, że czytając książkę odczuwamy przeróżne emocje, odkrywamy prawdy o sobie i o świecie. Książka ta nie należy do serii cudownie przyjemnych i zaraz zapomnianych dzieł. Jest to swoista przeprawa przez własne historie, odkrywanie własnym przekonań i mierzenie się z emocjami nimi wywołanymi. Książka wywołuje naprawdę ogromne emocje, porusza, skłania do refleksji, zostaje w głowie na długo. Sama historia, przedstawiona w niej rzeczywistość, ale przede wszystkim konkretne słowa kierowane do bohaterki przez otoczenie. Wytarte frazesy, które jak sobie nagle uświadamiamy sami słyszeliśmy setki razy w naszym życiu. Mając tę książkę w ręku możemy te kierowane do nas słowa przeanalizować, zastopować i zastanowić się czy chcemy by na nas wpłynęły.

Podsumowując „Pestki” Anny Ciarkowskiej to świetnie skonstruowana historia w formie intymnego pamiętnika. Napisana językiem lekkim, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie. Uniwersalność tematu, bliskość problemów z którymi mierzy się główna bohaterka sprawiają, że ta historia może skłonić do świetnych refleksji. Pozycja obowiązkowa dla tych czytelników, którzy poprzez literaturę lubią docierać do swoich własnych głębi i odkrywać zupełnie nowe rzeczy w sobie samym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *